sobota, 10 września 2016

Popołudnie spędzone w Mieście Miłości, czyli czego nie przeoczyć w Weronie.

10 rzeczy, których nie możesz przeoczyć 
w Weronie

1. Casa di Giulietta- Dom Julii
(Średniowieczny balkon w Domu Julii, który stał się sławny dzięki sztuce Williama Shakespeare’a, jest najczęściej odwiedzanym miejscem w Weronie. Dom kochanki szekspirowskiego Romea, tłumnie nawiedzany siedem dni w tygodniu, mieści się w samym centrum, nieopodal głównego placu miasta Piazza delle Erbe. Wejście na dziedziniec jest darmowe, ale jeśli chcemy wejść na słynny balkon to musimy liczyć się z wydaniem paru euro. Jak nakazuje tradycja, każdy kto chce znaleźć prawdziwą miłość, obowiązkowo musi dotknąć piersi posągu Julii. Ciekawostką jest fakt, iż jeśli romans Romea i Julii mógł być tylko literacką fikcją, to dom ten naprawdę należał do rodziny Capulettich.)
 

 


 
2. Piazza Brá 
(Największy i centralny plac Werony, na który wchodzi się przez Portoni della Brá, bramę stanowiącą dawniej część murów miejskich. Tuż obok wznosi się pięciokątna wieża Torre Pentagona. Na placu znajduje się także Arena, a my postanowiliśmy właśnie tu, w jednej z kawiarenek wypić lavazzę i poobserwować świetnie ubrane Włoszki i Włochów).
 

3. Arena 
(Jeden z największych rzymskich amfiteatrów na świecie, miejscowy odpowiednik Koloseum, wybudowany w I wieku naszej ery, najlepiej zachowany tego typu obiekt na świecie. Zdecydowanie jeden z symboli Werony. Co ciekawe, Arena wciąż tętni życiem, latem gości światowe opery, a także koncerty największych gwiazd włoskiej i zagranicznej muzyki.)


 
4. Porta dei Borsari - rzymska brama z białego kamienia
(Brama pochodzi z I wieku p.n.e., dawniej pełniła rolę głównej bramy miasta, prowadziła do Via Postumia. Wykonana z białego wapienia, ma dwa łuki, a powyżej podwójny rząd okien. Nazwa pochodzi od określenia bursarii, które oznaczało rzymskich funkcjonariuszy pobierających cło przy wwozie towarów do miasta. Do dziś widoczny jest napis z ówczesną nazwą miasta: Colonia Augusta Verona.)
  


 5. Piazza delle Erbe - Plac Ziół
(Główny plac miasta. W jego centralnym punkcie znajduje się fontanna Madonna Verona, zbudowana z fragmentów term z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Nad placem góruje 84-metrowa średniowieczna wieżą zegarowa Torre dei Lamberti. Plac został założony w miejscu starożytnego forum rzymskiego, a dążący do podkreślenia swej świetności, panujący wówczas ród Della Scala ufundował pokrywające go płyty z biało-różowego marmuru, na których obecnie, codziennie odbywa się targ warzywny.)

 
 
6. Piazza dei Signori - zwany Placem Dantego
(Wokół placu położonych jest kilka zabytkowych budynków: Palazzo del Capitano i Palazzo del Comune (zwany również dell Regionale). Plan Dantego posiada wewnętrzny dziedziniec i znajdujące się na nim XV-wieczne schody. Znajduje się tam także dawna rezydencja rodu della Scala, a także XV-wieczna Loggia del Consiglio i wieża - Torre dei Lamberti, z której podziwiać można rozpościerający się piękny widok na miasto. Na środku placu stoi pomnik Dantego, dla przypomnienia - włoskiego poety, filozofa i polityka, twórcy poematu Boska komedia.)
  


7. Grobowce członków rodu della Scala
(Dziewięć grobowców członków rodziny La Scalla, zbudowanych w stylu gotyckim. Znajdują się przy kościele Santa Maria Antica, który był prywatną świątynią możnego rodu Scaligerich. Groby otoczone są ogrodzeniem z kutego żelaza, a nad nimi znajdują się pięknie zdobione baldachimy, których motywem przewodnim jest symbol rodu - drabina.) 
 8. Zamek Castelvecchio
(Zamek Castelvcchio to forteca kolejnych władców Werony. Od 1925 roku znajduje się tutaj muzeum miejskie i największe w Weronie muzeum rzeźby i malarstwa. Na turystów czekają zbiory obrazów, biżuterii, broni i innych zabytków wystawianych w labiryncie sal, dziedzińców i pasaży. Zwiedzając zamek warto wejść na przylegający do niego ceglany most na trzech masywnych przęsłach, z kilkumetrowymi murami. Zamek dawniej otoczony był fosą. Podczas drugiej wojny światowej zbombardowany, ale po precyzyjnej odbudowie ponownie otwarty w 1964r. Na dziedzińcu wznosi się konny pomnik Cangrande I, usunięty z jego grobowca.) 
 
 9. Ponte Scaligero – XIV-wieczny most (połączony z Zamkiem Castelvecchio ) 
(Most powstał w XIV wieku, w tym samym czasie co Zamek Castelvecchio, z którym jest połączony. Pewnie dlatego często jest też nazywany Mostem Castelvecchio. Jak na tamte czasy, most był bardzo nowoczesny i był dużym osiągnięciem technicznym, posiadał bowiem największy na świecie łuk mostowy, który wynosił ponad 48 metrów. Podczas II wojny światowej został zniszczony, ale w okresie powojennym szybko go odbudowano. Z Ponte Scaligero rozciąga się przepiękny widok na zamek oraz na rzekę Adigę.)

10. Kościół św. Anastazji
(Największy Kościół w mieście, gotycka świątynia wybudowana w latach 1290 - 1481, przy dużym udziale rodu della Scala. Fasada świątyni pozostała ukończona tylko w połowie, jedynie jej dolną część ozdobiono marmurową okładziną. Od zewnątrz naszą uwagę przykuwają XIV-wieczne rzeźbienia drzwi, które przedstawiają sceny z Nowego Testamentu. Wewnątrz, na szczególną uwagę zasługują figury tzw. gobbi czyli „garbusów”, które podtrzymują kropielnice oraz freski Altichiera (w absydzie) i Pisanella (Św. Jerzy ruszający na ratunek dziewicy w kaplicy Giusti).
nie może oczywiście zabraknąć kawy, lodów i pizzy...
bez tego zwiedzanie Werony uznajemy za nieważne...
     

Werona bardzo ładnie pokazana została w filmie "Listy do Julii", zachęcam do obejrzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz