piątek, 16 września 2016

Ptuj - najstarsze miasto Słowenii

Tak się składa, że zwykle poznajemy Słowenię przy okazji wyjazdów do Chorwacji, robiąc przystanek z noclegiem na trasie. Dziś opowiemy Wam o naszej wizycie w Ptuju, urokliwym miasteczku, które okazuje się być najstarszym miastem Słowenii, z historią sięgającą epoki kamienia. W zapiskach historycznych, Ptuj pojawia się po raz pierwszy w dokumentach pochodzących z czasów rzymskich. Właśnie wtedy, na prawym brzegu rzeki Drawy założony zostaje obóz wojskowy, który cesarz Trajan podniosi do rangi kolonii rzymskiej i nazywa Colonia Ulpia Traiana Poetovio. Przez kolejne stulecia kolonia szybko się rozwija, by w X wieku stać się własnością biskupów salzburskich. Biskupi mimo konkurencji z pobliskim, niepodległym Mariborem przez stulecia skutecznie kładą nacisk na rozwój kultury i edukacji. W roku 1376 Ptuj uzyskuje prawa miejskie i co się z tym wiąże liczne przywileje i ulgi. Zmniejszenie znaczenia miasta w regionie następuje dopiero w XIX wieku, kiedy dochodzi do uruchomienia połączenia kolejowego Mariboru z Wiedniem. Wtedy zaczyna się powolny upadek Ptuja, który z czasem staje się prowincjonalnym, słoweńskim miasteczkiem.
Ta sytuacja ma jednak swoje plusy, pozwoliła bowiem zachować zabytkową gotycką, renesansową i barokową zabudowę centrum miasta.

 
widok na wzgórze zamkowe przy wjeździe do miasta


Zabytkowa zabudowa Ptuja

 

 

 
 

Ptuj przyciąga i czaruje piękną starówką, rozciągającą się u stóp wzgórza z dominującym nad okolicą zamkiem. Zamek, początkowo romański, wielokrotnie później przebudowywany (styl renesansowy, barokowy), obecną formę zyskuje w XVIII wieku. We wnętrzach zamku mieści się Muzeum Regionalne, w którego zbiorach znajduje się między innymi największa w Słowenii kolekcja instrumentów muzycznych, obszerne prezentacje malarstwa XVII i XVIII wieku, sztuki gotyckiej oraz wystawa etnograficzna.

 
 


Widok z dziedzińca zamkowego na panoramę miasta My zatrzymujemy się w hostelu Sonce, zarezerwowanym przez portal Booking.com. Zdecydowanie polecamy to miejsce, bardzo ładny, zadbany, czysty hostel z nowocześnie wyposażonymi pokojami i baaaaaardzo miłą obsługą. 

 

  
  

 

 Na palaczy czeka specjalnie przygotowany taras, gdzie można się napić kawki i "puścić dymka" w sprzyjającym otoczeniu przyrody :)

 

Obok zamku, oto najważniejsze atrakcje miasta:
  • Klasztor i kościół Dominikanów -  Klasztor założony w XIII wieku, na przełomie XV i XVI wieku odbudowany po pożarze. W XVIII wieku jego formę ukształtowano w stylu barokowym. Obecnie jest jednym z oddziałów Muzeum Regionalnego i mieści zbiory archeologiczne. Warte uwagi są również mozaiki.
  • Wieża miejska (Povoden Muzeum) – Lapidarium powstałe w wyniku wbudowania pozostałości antycznych budowli w XVI-wieczną bryłę wieży.
  • Kościół rektorski św. Jerzego – Romańsko – gotycka świątynia, która mieści wiele zabytków sztuki.
  Ratusz Miejski


  


 Pomnik ORFEUSZA - dawniej miejski pręgierz, w tle XIV wieczna monumentalna Wieża Miejska


Każdego roku Ptuj odwiedzany jest przez wielu turystów z całego świata i to nie tylko ze względu na piękne zabytki, ale także dla znajdującego się tu kąpieliska termalnego, z basenem o temperaturze wody ponad 40 stopni Celsjusza. W Ptuju co roku, odbywa się „kurentovanje” - czyli słoweński, ludowy zwyczaj przeganiania zimy. To miejska maskarada, podczas której odbywa się konkurs masek karnawałowych z całego kraju. Typowa ptujska maska – kurent, jest jednak najbardziej rozpoznawalna. 


 
 (źródło: internet)

Słowenia, podobnie jak inne kraje tego regionu Europy ma do zaoferowania turystom wyśmienite wina i bardzo dobrą kuchnię. Warto skosztować nie tylko pysznych lodów, czy burka z mięsnym, serowym lub szpinakowym nadzieniem, ale koniecznie tutejszego wina, pochodzącego ze wzgórz Haloze, jednego z najważniejszych regionów upraw winorośli w Słowenii.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz